Sentymentalna podróż do Jarosławia
środa, 31 sierpnia 2011 09:06

W dniach 21.08- 23.08 gościliśmy w Jarosławiu Państwa Szczepańców Halinę i Mariusza wraz z córką Magdaleną - ukochaną wnuczką Witolda Szczepańca. Była to podróż sentymentalną. Pani Halina i Pan Mariusz pragnęli córce pokazać miejsca o których tak pięknie pisał w wierszach jej dziadek.

Dało to okazję do spotkania się z przedstawicielami Zarządu Stowarzyszenia Miłośników Jarosławia prezesem Dariuszem Jasiewiczem i Bogusławem Ryznerem. Z powodu bardzo napiętego planu wycieczki spotkanie było bardzo krótkie. Mamy jednak nadzieję, że planowany przyjazd do Jarosławia w przyszłym roku do możliwość dłuższej rozmowy i spotkania w naszym Stowarzyszeniu.

 

Witold Szczepaniec urodził się w 1924 roku w Jarosławiu, z którym był serdecznie związany. Okres dzieciństwa i pierwszej młodości upłynął mu w Jarosławiu i Przemyślu. Gimnazjalne lata przemyskie wywarły wielki wpływ na jego osobowość. Okupację niemiecką przeżywał w Jarosławiu i pracował na Ostbahnie w Żurawicy, a w 1944/45 roku z II Armią WP przybył nad Odrę i pozostał od końca 1946 roku w Szczecinie z rodziną zamieszkałą tu od 1945 roku.

 


 

Studiował ekonomię, ukończył 2-letnie studium plastyczne i Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, z dyplomem magistra historii sztuki. Był wicedyrektorem Muzeum Narodowego w Szczecinie, poświęcił się też z zamiłowaniem twórczości literackiej i artystycznej (malarstwo i grafika). Miał wystawy indywidualne. Publikował na łamach prasy krajowej artykuły z zakresu historii, kultury i sztuki, recenzje oraz twórczość poetycką. Uznał ją za najważniejszą. Jest autorem tomików poetyckich "Rozmowy z Anną' oraz "W strumieniu pamięci" (Szczecin 2001), za które otrzymał błogosławieństwo Ojca Św. Jana Pawła II. Tomik o Annie zyskał uznanie ks. Jana Twardowskiego. Historia sztuki i twórczość malarska okazały się szczególnie przydatne w warsztacie poetyckim. Poezję uważa za sztukę słowa.

W 1991 roku w konkursie literackim "Moja wiara" w Tarnogórze otrzymał nagrodę główną za zestaw wierszy religijnych, a w konkursie literackim poezji i prozy religijnej, ogłoszonym w 1993 roku przez Duszpasterstwo Środowisk Twórczych Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej, dyplom uznania za uzyskane wyróżnienia jego religijnych wierszy. Poeta Ks. Jan Twardowski określił poezję Witolda Szczepańca jako dojrzałą i mającą dobrą duszę.

W lipcu 2008 roku odszedł do wieczności.

Był członkiem Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Przemyślu, Towarzystwa Przyjaciół Przemyśla i Regionu, Stowarzyszenia Miłośników Jarosławia (członek honorowy), Towarzystwa Przyjaciół Anny Jenke w Jarosławiu, Stowarzyszenia Historyków Sztuki (Szczecin), Związku Kombatantów RP (Szczecin), Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana (Szczecin).

Tomiki poezji i książka Witolda Szczepańca dostępne są w Stowarzyszeniu Miłośników Jarosławia.

Witold Szczepaniec

Zbiorek poetycki pt. "Rozmowy z Anną" (fragmenty)


ANNO

Chciałaś kroczyć do gwiazd
a droga usłana cierpieniem
na niej dzieci ulicy
zabłąkane -
przesłonięte cieniem.

Zatrzymałaś swe wzloty
nad człowiekiem pochylona
i pojęłaś Anno, że bez
tego pochylenia
do gwiazd wzlotu nie dokonasz

Posłannictwo miłości
i siew wiedzy spełniłaś
były twe słowa jak chleb -
obfite żniwo ludzkich serc
Niebu przybliżyłaś.

Bądź błogosławiona Anno
u stóp Matki Jezusa
módl się za swych przyjaciół
i za zabłąkanych -
dla Miłości Chrystusa.

Anno wśród gwiazd...
1994


APOSTOŁ MIŁOŚCI

Łódź Twego życia
płynie do gwiazd
a Ty ciągle patrzysz
na ziemię -
tu zostawiłaś
młodzieży moc
i zatroskane serce
o polskie plemię.

Nad modrym Sanem
wiosenne niebo
kwiatami zdobi
Twój grób -
przy nim modlitwa
i nasza pamięć
wielka nadzieja
u Twoich stóp.

Patrz na nas Anno
z przystani Nieba
ślij nam serdeczny
różaniec słów -
upraszaj łaski
u Dobrego Boga
i naszej Matce
dobrze o nas mów.

Będziemy JEDNO
w polskiej rodzinie
tak nas uczyłaś
z miłości -
pójdziemy zwarci
białoczerwoni
i w sercu z Bogiem
na Wysokości.
1994

 

Polecamy

krs

Naszą witrynę przegląda teraz 1 gość 
Odsłon : 554399