Wspomnienie o ppłk. Tadeuszu Danilewiczu
poniedziałek, 29 kwietnia 2013 10:56

DSC0878920 kwietnia2013 w dośc nietypowy dzień bo w sobotę odbyło się  spotkanie z bratankami ppułk. Tadeusza Danilewicza oraz Wacławem Holewińskim autorem książki pt. „Lament nad Babilonem". Odwiedzili nas - osoby przyjeżdżajace z Anglii to jest : Christopher J.DANILEWICZ , jego siostra Margaret Bogumila CALLAGHAN (z d. Danilewicz) i jej mąż Brendan CALLAGHAN.

Jak scharakteryzowała naszych gości pani Maria Z. Panenka (autorka wystawy, wnuczka Tadeusza Danilewicza i córka śp.Członkini SMJ) Christopher Danilewicz to bardzo barwna postać - absolwent Oxfordu inżynier geolog, a w przeszłości też :kapitan wojsk JKM Elżbiety II królowej Wlk.Brytanii, z którymi to wojskami bywał i w Irlandii i na Falklandach i oddawał Chińczykom Hong Kong,  speleolog i uczestnik różnych dość ekstremalnych eskapad w różnych miejscach na świecie (gdzieś w świecie spotkał też takich samych jak on pasjonatów - Polaków i potem razem eksplorowali także polskie jaskinie w Tatrach).

Pan Danilewicz jak i Callaghan mówią po polsku (i kawały opowiadane po polsku rozumieją też!!), a Brendan- mąż Magi, to wprawdzie landczyk, ale duszę i osobowość to ma słowiańską !

DSC08758"Lament nad Babilonem" to ekscytująca powieść o losach płk. Tadeusza Danilewicza, legendarnego „Żołnierza Wyklętego" przez długie lata wykreślanego z kart naszej historii, wybitnego żołnierza i dowódcy, szefa sztabu NSZ-AK i Komendanta Głównego NZW.

Ujęte w retrospektywnej narracji wątki powieści splatają się w niezwykły sposób, ukazując obraz człowieka, dla którego słowa „Bóg, Honor, Ojczyzna" nie były tylko hasłem na sztandarach, lecz stanowiły obowiązek do wykonania.

Książka zawiera dodatek dokumentalny – nigdzie dotychczas niepublikowane fotografie pochodzące z archiwum rodziny płk. Tadeusza Danilewicza oraz jego szczegółowy życiorys napisany przez wnuczkę, panią Marię Panenkę-Mazur.

DSC08753Wacław Holewiński – działacz opozycji w PRL, współpracownik KOR, współzałożyciel podziemnego Wydawnictwa Przedświt, więzień polityczny, prawnik i wreszcie autor głośnych powieści. Największe uznanie, oprócz „Lamentu...", przyniosły mu powieści: „Droga do Putte" i „Opowiem ci o wolności". Jest też współautorem scenariusza do filmu „Historia Roja" i autorem kilku dramatów. W latach 2008-2011 był wiceprezesem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

 O książce tej napisali:

Napisaną ze szlachetną prostotą opowieścią o losach niezłomnego polskiego żołnierza przenosi nas Holewiński w inny, lepszy świat. Świat, w którym pojęcia honoru, patriotyzmu i ofiarności nie były pustymi słowami. Aż nie chce się stamtąd wracać.

Rafał A. Ziemkiewicz

***

Opowieść o płk. Tadeuszu Danilewiczu ps. „Doman", „Kossak", „Kuba" polecam podwójnie. Po pierwsze, to jeden z najważniejszych oficerów polskiej konspiracji niepodległościowej 1939-1945. Był m.in. szefem sztabu NSZ-AK i Komendantem Głównym Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. Nikt tak precyzyjnie a jednocześnie lakonicznie nie wyłożył w jednym z rozkazów NZW istoty dalszej walki o niepodległość Polski, jak on.

Po drugie, to fascynująca osobowość, człowiek niezwykle skromny, którego losy jak w soczewce skupiły wszystko to, co przechodzili Polacy od 1918 r. do ponownej utraty wolności po II wojnie światowej.

Dziś, gdy Żołnierze Wyklęci wracają do nas w pełnej chwale, Autor może być dumny, że tak bardzo się do tego przyczynił, fascynująco opowiadając nam o jednym z nich.

Leszek Żebrowski

***

„Holewiński jest jednym z nielicznych pisarzy, których proza tak mocno osadzona jest w naszej współczesności i historii najnowszej. Predestynuje go do tego życiorys: działalność opozycyjna w PRL, prowadzenie podziemnej oficyny wydawniczej, internowanie w stanie wojennym. Sądzę, że najzwyczajniej – doświadczenie życiowe sprawia, że autor ten ma od swoich młodszych kolegów więcej do powiedzenia. A raczej inaczej: do opowiedzenia."

Krzysztof Masłoń

***

„Teraz kamyczek do ogródka tych, dla których najnowsza polska proza przypomina jałową pustynię. A „Lament nad Babilonem" Wacława Holewińskiego, rzecz z 2003 r., osnuta na kanwie losów Tadeusza Danilewicza, legendarnego „Kossaka", szefa sztabu Komendy Głównej NSZ. To nie tylko kawał doskonale sportretowanej wojenki, ale też próba odkłamania czarnej legendy sprokurowanej Danilewiczowi przez komunistów. A przecież życiorys miał imponujący, brał nawet udział w powstaniu warszawskim i nie dał się aresztować nowej władzy – umarł jako wolny człowiek w Anglii w 1972 r."

Bożydar Brakoniecki podsuwa przyszłym zdobywcom Oscarów 10 tytułów na ekranowe hity.

(Polska the Times, 31.12.2012)

 

Polecamy

krs

Naszą witrynę przegląda teraz 1 gość 
Odsłon : 554748