im. Hordyńskiego
Regulamin wakacyjnego konkursu literackiego dla dzieci i młodzieży pt. "Cytat z Hordyńskiego"
wtorek, 12 lipca 2022 09:44

 

Zapraszamy do udziału w wakacyjnym konkursuie literackim dla dzieci i młodzieży pt. "Cytat z Hordyńskiego".

 

Kliknij tutaj i pobierz regulamin

 
XX Regionalny Konkurs Recytatorski i Poetycki im. Jerzego Hordyńskiego
wtorek, 21 czerwca 2022 11:30

Zapraszamy do udziału w XX Regionalnym Konkursie Recytatorskim i Poetyckim im. Jerzego Hordyńskiego.


Pobierz regulamin:

Strona 1

Strona 2

Strona 3

Strona 4

Wybrane utwory Mariusza Kalandyka do pobrania


 
Podsumowanie XIX Regionalnego Konkursu Recytatorsk
niedziela, 07 listopada 2021 20:56

 

Podsumowanie XIX Regionalnego Konkursu Recytatorskiego
i Poetyckiego im. Jerzego Hordyńskiego


...Strofa najbardziej smutna zamienia się w radość. Na tym polega magia słów” („Festyn”. Ars poetica). To motto XIX Regionalnego Konkursu Recytatorskiego i Poetyckiego im. Jerzego Hordyńskiego, którego uroczyste posumowanie odbyło się 22 października br. w Centrum Kultury i Promocji. W konkursie objętym Patronatem Honorowym przez Wojewodę Podkarpackiego, Podkarpackiego Kuratora Oświaty, Starostę Jarosławskiego oraz „Gazetę Jarosławską” w kategoriach recytacji, poezji śpiewanej oraz twórczości własnej uczestniczyło 37 osób z 14 szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz instytucji. Laureaci pierwszych miejsc jako główne trofeum otrzymali okolicznościowe statuetki ufundowane przez Starostę Jarosławskiego, Burmistrza Miasta Jarosławia, Fundację Pomocy Edukacyjnej dla Dzieci i Młodzieży im. Heleny i Tadeusza Zielińskich w Jarosławiu, a których autorem i wykonawcą według własnego projektu jest jarosławski artysta rzeźbiarz p. Dariusz Jasiewicz. Komisje oceniające przyznały:

- W kategorii recytacje – szkoły podstawowe – pierwsze miejsce Annie Przybyło ze Szkoły Podstawowej Sióstr Niepokalanek im. bł. Marceliny Darowskiej w Jarosławiu, drugie miejscem Julii Magryś ze Szkoły Podstawowej Nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi                    w Jarosławiu, dwa trzecie miejsca przyznano dla Amelii Stefanowskiej ze Szkoły Podstawowej Nr 6 im. ks. Piotra Skargi w Jarosławiu i Emilii Markowicz ze Szkoły Podstawowej Nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi w Jarosławiu. Wyróżnienie przyznano Agacie Osip ze Szkoły Podstawowej Nr 15 im. Adama Mickiewicza w Przemyślu.

- W kategorii recytacje – szkoły ponadpodstawowe – pierwsze miejsce Natalii Kołcz z Publicznego Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Anny Jenke w Jarosławiu, drugie miejsce Zofii Duszko z Zespołu Szkół Drogowo-Geodezyjnych i Licealnych im. Augusta Witkowskiego w Jarosławiu, trzecie miejsce Barbarze Lewandowskiej z Publicznego Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Anny Jenke w Jarosławiu Wyróżnienia przyznano Julii Wygnaniec z Publicznego Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Anny Jenke w Jarosławiu, Adriannie Mnich z Zespołu Szkół Spożywczych, Chemicznych              i Ogólnokształcących im. Marii Curie-Skłodowskiej w Jarosławiu, Igorowi Kołodziejowi z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Stefana Banacha w Jarosławiu.

- W kategorii poezji śpiewanej – szkoły ponadpodstawowe – nagrodę przyznano Natalii Stachurskiej z Zespołu Szkół Drogowo-Geodezyjnych i Licealnych im. Augusta Witkowskiego w Jarosławiu.

- W kategorii twórczość własna - szkoły podstawowe komisja przyznała pierwsze miejsce za wiersz pt „Szukam siebie”- autorem jest Karol Kozar ze Szkoły Podstawowej Nr 6 im. ks. Piotra Skargi w Jarosławiu, dwa drugie miejsca za wiersz pt „Psota u Totolota” - autor Maciej Skiba ze Szkoły Podstawowej Nr 6 im. ks. Piotra Skargi w Jarosławiu oraz za wiersz pt „Kreacje jesieni” – autor Łucja Maliga ze Szkoły Podstawowej Nr 7 im. ks. Stanisława Staszica w Jarosławiu, trzecie miejsce za wiersz * * * /Przyszła nocą/ - autor Kamila Dzimira ze Szkoły Podstawowej Nr 6 im. ks. Piotra Skargi w Jarosławiu. Wyróżniono wiersze: „Moje życie” – autor Anna Przybyło ze Szkoły Podstawowej Sióstr Niepokalanek im. bł. Marceliny Darowskiej w Jarosławiu, „Jeż” – autor Natan Żołyniak ze Szkoły Podstawowej Sióstr Niepokalanek im. bł. Marceliny Darowskiej w Jarosławiu.

- W kategorii twórczość własna - szkoły ponadpodstawowe komisja przyznała pierwsze miejsce za wiersze pt „Małomówna” i „Berek” – autor Lidia Wiśniewska z Jarosławskiego Ośrodka Kultury i Sztuki, dwa drugie miejsca za wiersz pt „Jesteś moją katharsis” - autor Jakub Przystasz z I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Jarosławiu oraz za wiersz pt „Łańcuch przeżyć” - autor Paulina Pankiewicz z Publicznego Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. bł. Anny Jenke w Jarosławiu, trzecie miejsce za wiersz pt „Jesień”      - autor Alicja Bednarz z Publicznego Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. bł. Anny Jenke w Jarosławiu.

- W kategorii twórczość własna osób dorosłych nagrodzono wiersze pt * * * /Apollo niesprawiedliwy/ i „Do książek bliżej…” - autor Krzysztof Kubaszek, godło „Dąb”.

            Nagrodzeni i wyróżnieni laureaci otrzymali nagrody książkowe ufundowane przez organizatorów oraz tomiki z własną twórczością poetycką przekazane przez p. Teresę Parynę, której wiersze jako drugiego poety konkursu były recytowane przez uczestników. Ponadto wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy z potwierdzeniem zdobycia nagrody lub udziału w konkursie, upominki w postaci zestawu widokówek „Jarosław na starej pocztówce” ufundowane przez SMJ. Za wspieranie idei Konkursu, którego celem jest popularyzacja dorobku artystycznego Jarosławskiego Poety oraz twórczej aktywności uczniów Podziękowania w formie dyplomu otrzymali nauczyciele przygotowujący młodzież.

            Tematyka patriotyczna w twórczości Jerzego Hordyńskiego przebija się w jego wierszach pisanych i w kraju, i potem na obczyźnie. Po ciężkich osobistych przeżyciach - okresu konspiracyjnej nauki, walki z okupantem oraz czasu walki o życie na nieludzkiej ziemi, poruszał tematy dobra i zła, śmierci, pokoju i wojny. Również podczas tegorocznej edycji została przyznana nagroda za wykonanie wiersza patriotycznego J. H., po raz pierwszy jako fundacja im. Antoniego Marii Krausa, inicjatora tego konkursu i wyróżnienia. Otrzymała ją Emilia Markowicz ze Szkoły Podstawowej Nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi w Jarosławiu za recytację wiersza pt „Muzom w czas wojny”.

Wyróżniającym się akcentem tej imprezy była wystawa akwarel pani Paryny. Stowarzyszenie w dowód wdzięczności za przyjęcie zaproszenia i przyłączenie się do popularyzacji twórczości J. Hordyńskiego, udostępniając swój dorobek poetycki do wspólnej prezentacji, nagrodziło Poetkę Honorową Statuetką im. Jerzego Hordyńskiego.

Organizatorzy konkursu, który na stałe wpisał sie w kalendarz imprez naszego miasta, tj. Stowarzyszenie Miłośników Jarosławia, Burmistrz Miasta Jarosławia, Miejska Biblioteka Publiczna im. Aleksandra Fredry w Jarosławiu, Jarosławski Ośrodek Kultury i Sztuki, Centrum Kultury i Promocji dziękują uczestnikom za zainteresowanie tą formą uczestnictwa w kulturze oraz gratulują nagrodzonym i wyróżnionym.

 
XIX edycja konkursu im. Jerzego Hordyńskiego
sobota, 11 września 2021 17:00
XIX EDYCJA KONKURSU
POETYCKO-RECYTATORSKIEGO
im. JERZEGO HORDYŃSKIEGO
 
 
 hordynski
 
 
Serdecznie zapraszamy do udziału w tegorocznej
edycji Konkursu Poetycko-Recytatorskiego im. Jerzego Hordyńskiego. 

W tym roku, oprócz utworów Jerzego Hordyńskiego uczestnicy będą mogli
zaprezentować utwory Teresy Paryny.

Terminarz
                    do 5 października 2021 r.
                    zgłoszenia do udziału w konkursie, wraz z tekstami
                    należy przesłać na adres:
                    Urząd Miasta Jarosławia,
                    Wydział Oświaty i Sportu,
                    Rynek 6, 37-500 Jarosław

                    15 października 2021 r. o godz. 9.00
                     przesłuchania konkursowe
                    w Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu
                    (Rynek 5), Sala Lustrzana
 
                    22 października 2021 r. o godz. 10.00 
                    uroczyste podsumowanie konkursu,
                    Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu
                    (Rynek 5), Sala Lustrzana.
 
 
Zapraszamy do udziału w konkursie!
 
 
Regulamin oraz karty zgłoszeniowe do pobrania w pliku poniżej.
 
 
 
Teresa Paryna, mieszkanka Przemyśla, debiutowała w 1987 roku.
Jest autorką 20 zbiorów wierszy, wielu felietonów, opowiadań,
recenzji poetyckich oraz artykułów prasowych. Jej wiersze przetłumaczono
na języki: angielski, arabski, białoruski, czeski, niemiecki, rosyjski, rumuński, słowacki i ukraiński.
Jest członkiem Związku Literatów Polskich.
Zajmuje się również twórczością plastyczną (rysunek, akryl, akwarela, rękodzieło artystyczne).


Wybrane utwory Teresy Paryny do pobrania:

 

                    

 

 
Finał XVII edycji Konkursu Poetycko - Recytatorskiego im. Jerzego Hordyńskiego
wtorek, 23 października 2018 12:40

19 października w Sali Lustrzanej Centrum Kultury i Promocji odbyło się uroczyste posumowanie XVII edycji konkursu, który na stałe wpisał się w kalendarz wydarzeń kulturalnych Jarosławia i regionu.

W tym roku, oprócz utworów Jerzego Hordyńskiego uczestnicy mogli zaprezentować twórzość Ryszarda Mścisza, poety, satyryka, publicysty i nauczyciela w Zespole Szkół w Jeżowem. Tej wyjątkowo ciekawej osobie poświęcony został film przygotowany przez Romana Burego.

 Ryszard Mścisz o sobie

Ryszard Mścisz otrzymał również honorową statuetkę, która tradycyjnie została wykonaną przez artystę Dariusza Jasiewicza.

W poszczególnych kategoriach nagrodzeni i wyróżnieni zostali:

RECYTACJA 
 Komisja w składzie: Elżbieta Tkacz, ks. Łukasz Sowa, Wiktor Marut, Paweł Sroka. 

Szkoły podstawowe / gimnazjalne

I miejsce - Partycja Dinh Manh (SP nr 2 im. Ks. Stanisława Konarskiego w Jarosławiu)
II miejsce ex aequo - 
Lidia Wiśniewska (SP nr 6 im. Ks. Piotra Skargi w Jarosławiu), Julia Wygnaniec (SP nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi im. A. Mickiewicza w Jarosławiu)
III miejsce - 
Ewa Baran (SP im. Jana Pawła II w Rokietnicy)
Wyróżnienie - 
Paulina Ciurko (SP im. Jana Pawła II w Rokietnicy) 

Szkoły średnie / ponadgimnazjalne

I miejsce - Sebastian Szynal (I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Jarosławiu) 
II miejsce 
- Kinga  Wańkowicz (ZSDG i L im. Augusta  Witkowskiego w Jarosławiu)

III miejsce - Maria Wiśniewska (Publiczne Katolickie LO Parafii pw. Bożego Ciała w Jarosławiu)
Wyróżnienie -Wiktoria Kopeć (ZSBiO im. Króla Kazimierza Wielkiego w Jarosławiu)

POEZJA ŚPIEWANA
Nagroda - Klaudia Bochno (ZSBiO im. Króla Kazimierza Wielkiego w Jarosławiu)
Nagroda specjalna 
Stowarzyszenia Miłośników Jarosławia - Sylwia Majchrowicz (ZSDGiL  im .Augusta Witkowskiego w Jarosławiu), za wiersz Jerzego Hordyńskiego „Wodzowi w hołdzie".

TWÓRCZOŚĆ WŁASNA
Komisja w składzie: Jadwiga Dyr, Marek Skałuba, Jacek Sało 

Szkoły podstawowe klas gimnazjalnych

II miejsce - Ewa Baran (SP im. Jana Pawła II w Rokietnicy)
III miejsce - 
Patrycja Gaweł (SP im. Jana Pawła II w Rokietnicy)
Wyróżnienie - 
Julia Strzelec (SP im. Jana Pawła II w Rokietnicy)

Szkoły ponadgimnazjalne

II miejsce - Anna Gawlikowska (ZSDGiL im. A. Witkowskiego w Jarosławiu)
Wyróżnienie - 
Karol Janiga (I LO im. M. Kopernika w Jarosławiu)

Studenci i osoby dorosłe

Wyróżnienie - Mateusz Mitąg z Warszawy

Konkurs został objęty honorowym patronatem: Wojewody Podkarpackiego, Podkarpackiego Kuratora Oświaty oraz Starosty Jarosławskiego.

Statuetki i nagrody uczestnikom wręczyli: poseł na Sejm RP Anna Schmidt-Rodziewicz, burmistrz miasta Waldemar Paluch, Elżbieta Pazyniak - naczelnik Wydziału Rozwoju i Promocji Powiatu, Tadeusz Słowik - prezes Stowarzyszenia Miłośników Jarosławia oraz Elżbieta Tkacz - dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Aleksandra Fredry.

fot. M. Młynarska

 
Strona 1 z 4

Polecamy

krs

Naszą witrynę przegląda teraz 4 gości 
Odsłon : 503762