Aktualności
Garnizon wojskowy w Jarosławiu. 1772-1867-1918
wtorek, 10 grudnia 2024 00:00

Dzieje istniejącego w Jarosławiu w latach 1772-1918 garnizonu wojskowego armii austriackiej a następnie austro-węgierskiej nie doczekały się jak dotąd żadnej godnej polecenia publikacji. Brak było wyczerpujących monograficznych opracowań poświęconych problematyce czwartego pod względem wielkości garnizonu w Galicji oraz wpływu jaki jego istnienie odegrało w rozwoju miasta na przełomie XIX i XX wieku. Istniała więc potrzeba wielopłaszczyznowego ukazania obok kwestii ściśle militarnych styku sfery wojskowej i cywilnej, oddziałujących w istotny sposób na życie miasta, będącego jego siedzibą.

Publikacja Wojciecha Rybickiego "Garnizon wojskowy w Jarosławiu. 1772-1867-1918" ma za zadanie przybliżyć czytelnikowi kilka aspektów związanych z obecnością wojskową zaborcy austriackiego w mieście w latach 1772-1918. W Jarosławiu armia austriacka pojawiła się już w czerwcu 1772 roku w następstwie I rozbioru Polski. Wkrótce jednak oddziały te zostały wycofane głównie do garnizonów znajdujących się na terenie Węgier.

W mieście w ostatnich latach XVIII wieku rozmieszczane były na krótkie pobyty na ogół niewielkie jednostki wojskowe. Przyczyną tego był nie tylko brak infrastruktury koszarowej, ale również chroniczny brak w kasie chylącego się ku kompletnemu upadkowi miasta środków niezbędnych na utrzymanie oddziałów. W tym czasie w Jarosławiu tylko sporadycznie i na krótko stacjonowały sztaby większych jednostek a przebywały nim głównie jedynie mniejsze pododdziały. Jedyną większą instytucją wojskową istniejącą w mieście była Komisja Mundurowa dająca zatrudnienie 700 mieszkańcom miasta.

Dopiero w ostatniej dekadzie XIX wieku na skutek zmian geopolitycznych w Europie następuje skokowy rozwój jarosławskiego garnizonu, który w roku 1895 osiągnął liczbę 5500 żołnierzy.
W mieście stacjonowały przede wszystkim liczne pułki piechoty ale również kawalerii i jednostki artyleryjskie. Tutaj swoją komendę miały również sztaby brygad i dywizji. Wielość oddziałów stacjonujących w mieście na przestrzeni lat jest powodem zamętu mającego miejsce w nielicznych publikacjach na ogół wyrywkowo zajmujących się tą tematyką. Wielokrotnie powtarzane są nieprawdziwe informacje na temat jednostek stacjonujących w Jarosławiu zaczerpnięte z zupełnie niewiarygodnych źródeł. Mylona jest chronologia dyslokacji poszczególnych oddziałów oraz występują często rażące nieścisłości w nazewnictwie jednostek. Te wszystkie mankamenty winny zostać starannie skorygowane w przedmiotowym opracowaniu w oparciu o wiarygodne źródła pierwotne czyli szematyzmy armii austriackiej oraz opracowania monograficzne poszczególnych pułków. Przyczyni się to z pewnością do ostatecznego uporządkowania tej tak istotnej dla historii miasta tematyki. To właśnie dyslokacja wielkiej ilości wojska odegrała kluczową rolę w jego wzmożonym rozwoju, który nastąpił na przestrzeni bardzo krótkiego czasu.

Na przełomie XIX i XX na potrzeby armii wzniesione zostały od podstaw duże kompleksy nowych koszar. Miały one doniosły wpływ na rozwój przestrzenny miasta, gdyż zlokalizowane były najczęściej na ówczesnych przedmieściach tworzących teraz nowe śródmieście. Ukształtowany został w ten sposób urbanistyczny układ Jarosławia, który w prawie niezmienionej formie przetrwał do czasów współczesnych.

Budowa zespołów koszarowych w większości finansowana była z budżetu centralnego, co sprawiło, że wojsko na przełomie wieków było największym inwestorem w mieście. W reakcji na rosnące zapotrzebowanie powstawały w mieście kolejne lokale gastronomiczne, wznoszono hotele.

Budowano okazałe kamienice w nowo kształtującym się śródmieściu z lokalami mieszkalnymi przeznaczonymi na wynajem przez oficerów, którzy bardzo często osiedlali się w Jarosławiu wraz z rodzinami. Miasto zostało skomunikowane linią kolejową Karola Ludwika z ważnymi ośrodkami miejskimi Galicji, Krakowem i Lwowem oraz resztą monarchii. Powstała kolej łącząca Jarosław z Sokalem. Istnienie połączeń kolejowych było pod koniec XIX wieku warunkiem koniecznym dla budowy garnizonu. Powstawały również nowe połączenia drogowe. Wzniesiono nowy most na Sanie łączący jarosławski garnizon poprzez drogę biegnącą wzdłuż rzeki z fortyfikacjami w Sieniawie. Rozbudowa miasta powodowała wzrost zapotrzebowania na usługi architektów, geodetów i pracowników budowlanych. Murarze, cieśle, ślusarze, malarze, szklarze oraz przedstawiciele innych rzemiosł bez problemu znajdywali pracę, za którą otrzymywali godziwe wynagrodzenie. W wyniku ożywienia gospodarczego pojawiło się w mieście wiele nowych miejsc pracy w wyniku czego do miasta napływała rzesza nowych pracowników, z których wielu osiedlało się w Jarosławiu na stałe. Nastąpił niespotykany w historii miasta dynamiczny wzrost ilości mieszkańców. Istniejący w mieście garnizon wchodził w liczne interakcje z mieszkańcami miasta. Żołnierze uczestniczyli w licznych uroczystościach świeckich jak również tych o charakterze religijnym. Pułkowe orkiestry systematycznie dawały darmowe koncerty dla mieszkańców. Ich repertuar oprócz muzyki wojskowej składał się również z utworów klasyków szczególnie niemieckich i austriackich przyczyniając się do umuzykalnienia szerokich rzesz mieszkańców Jarosławia.

 


 
 

 

Wojciech Rybicki urodził się w Jarosławiu. Tamże uczęszczał do Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika. Studiował filologię polską i bibliotekoznawstwo. Ukończył studia z zakresu historii sztuki w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pasjonat historii. Kolekcjoner pocztówek o tematyce jarosławskiej oraz artefaktów związanych z historią wojskowości. Autor opracowania pt. Historia jarosławskiej pocztówki w latach 1896–1918, które ukazało się w publikacji Pozdrowienia z Jarosławia. O pocztówkach jarosławskich wydanej przez Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich.

 

            

Dofinansowano z budżetu Województwa Podkarpackiego

 
Film promocyjny Województwa Podkarpackiego
wtorek, 05 września 2023 10:18

Jesteśmy dumni, że możemy przedstawić film promocyjny poświęcony jednemu z najpiękniejszych regionów Polski - Województwu Podkarpackiemu! Film powstał w związku z naszą współpracą z Województwem Podkarpackim, które jest partnerem konkursu „Dzieci i młodzież aktywnie – dziedzictwo i kultura".

Podkarpacie to miejsce, gdzie tradycja spotyka się z nowoczesnością, a dziedzictwo kulturowe przenika każdy zakątek tego przepięknego regionu. Film promocyjny pozwala zanurzyć się w jego bogactwie - od malowniczych krajobrazów, przez zabytki, po kulturalne perły.

Dzieci i młodzież są sercem tego projektu. Ich aktywność i zaangażowanie w odkrywanie dziedzictwa swojego regionu pokazuje, jak ważne jest przekazywanie wiedzy o historii i kulturze kolejnym pokoleniom.

Wspólnie z Województwem Podkarpackim chcemy pokazać, że kultura i dziedzictwo nie są tylko lekcją historii, ale przede wszystkim źródłem inspiracji i punktem wyjścia do tworzenia nowych wartości.

Zachęcamy wszystkich do obejrzenia filmu i zanurzenia się w magiczny świat Podkarpacia. Dziękujemy Województwu Podkarpackiemu za wsparcie i zaangażowanie w ten projekt. Razem przypominamy o tym, jak ważne jest pielęgnowanie naszego dziedzictwa i docenianie kultury, która nas otacza.

Link do filmu: https://www.youtube.com/watch?v=IpAmo9jzk7o

 
KONKURS PLASTYCZNO-FOTOGRAFICZNY „DZIECI I MŁODZIEŻ AKTYWNIE – DZIEDZICTWO I KULTURA”
wtorek, 08 sierpnia 2023 16:13

 

 

Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie!

 

Stowarzyszenie Miłośników Jarosławia proponuje kolejny sposób na utrwalenie dziedzictwa Jarosławia i ziemi jarosławskiej.

Tym razem jest on skierowany do uczniów szkól podstawowych i ponadpodstawowych. 

Mowa o konkursie plastyczno-fotograficznym „Dzieci i młodzież aktywnie – dziedzictwo i kultura”. 

– Partnerem głównym konkursu jest Województwo Podkarpackie.

Dotyczy aktywizacji najmłodszych uczestników wspólnoty lokalnej, jaką jest Jarosław i ziemia jarosławska, w kontekście jego znaczenia dla dziedzictwa Podkarpacia – wyjaśnia Marcin Zaborniak, pomysłodawca a jednocześnie wiceprezes SMJ. Współpartnerami i patronami konkursu są Powiat Jarosławski oraz Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich.

Na czym polegają zasady konkursu? Jest on przeznaczony jest dla uczniów szkół podstawowych (prace plastyczne) i ponadpodstawowych (prace fotograficzne).

Wśród jego celów jest m.in. ukazanie Jarosławia i ziemi jarosławskiej, w kontekście dnia codziennego, zmian jakie tu zachodzą, dziedzictwa, które jest jego chlubą.

– Chcemy by prace uczestników przedstawiały Jarosław i ziemię jarosławską, taką jaką ona jest dziś.

Za 10, 20 czy 30 lat będą zapisem naszego dziedzictwa, które będzie przez przyszłe pokolenia traktowane jako świadectwo, jakim są dla nas choćby jarosławskie pocztówki z początku XX w. – dodaje Marcin Zaborniak.

Uczestnik może zgłosić na konkurs nie więcej niż 1 pracę plastyczną (szkoły podstawowe) lub 2 fotografie (szkoły ponadpodstawowe).

Prace plastyczne mogą być wykonane w dowolnej technice, w formacie nie większym niż A4.

Zdjęcia natomiast w formacie minimalnym 15 x 21 cm oraz w formie cyfrowej na płycie CD lub pendrive.

Należy je złożyć lub przesłać do 8 września br. do siedziby Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich, Rynek 4 w Jarosławiu.

Te które zwyciężą lub zostaną wyróżnione, będą zaprezentowane w formie wystawy plenerowej.

Szczegóły znajdą Państwo w Regulaminie, dostępnym na stronie http://www.smj.jaroslaw.pl

– Ważnym aspektem projektu będzie umiejscowienie Jarosławia w aspekcie Podkarpacia i stworzenie poczucia dumy z bycia mieszkańcem tego regionu.

To nie tylko promocja Województwa Podkarpackiego, ale również fakt, że nasz projekt wpisuje się w Rok Ignacego Łukasiewicza, którego bohater może być inspiracją dla młodych pokoleń – wyjaśnia na koniec M. Zaborniak, dodając, że wybór tej formy konkursu jest najbardziej efektywny, ze względu na jego atrakcyjność dla grupy docelowej, którą są dzieci i młodzież oraz formuły mówiącej, że obraz jest wart 1000 słów.

Regulamin i karta zgłoszeniowa znajduje pod tym linkiem: Regulamin i Karta Zgłoszeniowa


Partner: 

 

Podkarpackie tag_RGB_poziom

 link do reklamy partnera.   

 

 

 

 

 
Zaproszenie - Skąpiec
poniedziałek, 29 maja 2023 13:38
Drodzy Miłośnicy Jarosławia! Z radością i dumą zapraszamy Was na wyjątkowe wydarzenie! 01 czerwca 2023, godzina 17:00, nasze ukochane Stowarzyszenie stanie się areną niezapomnianego spektaklu! Zdolni uczniowie Zespołu Szkół Drogowo-Geodezyjnych i Licealnych w Jarosławiu przygotowali dla nas premierę komedii Moliera - "Skąpiec". Harpagon, bohater tytułowy, zafascynowany pieniędzmi do granic obsesji, z pewnością zapewni nam wiele momentów do śmiechu! Adaptacja, stworzona przez jedną z utalentowanych uczennic Zespołu Szkół Drogowo- Geodezyjnych w Jarosławiu, gwarantuje świetną zabawę i niezapomniane wrażenia. Zarezerwujcie ten wieczór dla nas! To będzie wydarzenie pełne emocji, humoru i prawdziwej, teatralnej magii. Czekamy na Was z niecierpliwością! #Jaroslaw #Molier #Skapiec #StowarzyszenieMilosnikowJarosławia #Teatr #Komedia #premiera
 
Zaproszenie na spotkanie i wykład
niedziela, 16 kwietnia 2023 15:48

Nowy Jarosław

????Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców Jarosławia na spotkanie i wykład z Panią Zofią Kostka - Bieńkowską.
ℹPani Zofia jest związana z jarosławskim muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich od ponad 30 lat. Jest uważana za najwybitniejszą badaczkę historii Jarosławia przełomu XIX i XX wieku. W piątek, 27 stycznia 2023 r. starsza kustosz Zofia Kostka-Bieńkowska odebrała odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.
Zapraszamy na spotkanie i wykład. Zapowiada się bardzo interesujące wydarzenie, którego możecie być Państwo świadkiem właśnie w siedzibie naszego stowarzyszenia. ????
ℹPS. Oczywiście, przypominamy, że nie trzeba być członkiem naszego stowarzyszenia aby korzystać z naszych wydarzeń.
????Zapraszamy wszystkich chętnych.
 
Zaproszenie
czwartek, 06 kwietnia 2023 11:21

Rola diety w profilaktyce chorób cywilizacyjnych 1

 
Program na marzec 2023 roku
poniedziałek, 13 marca 2023 13:04

Zapraszamy do udziału w wydarzeniach organizowanych przez Stowarzyszenie Miłośników Jarosławia w marcu 2023 roku.

Program-marzec-2023.pngProgram-marzec-2023.jpgPlakat zielony.pngplakat trzyna.png

Serdecznie zapraszamy!

Zarząd SMJ

 
Program na luty 2023 roku
poniedziałek, 13 marca 2023 13:03

Zapraszamy do udziału w wydarzeniach organizowanych przez Stowarzyszenie Miłośników Jarosławia w lutym 2023 roku.

SMJ1.png

Serdecznie zapraszamy!

Zarząd SMJ

 
Program na styczeń 2023 roku
piątek, 13 stycznia 2023 12:47

Zapraszamy do udziału w wydarzeniach organizowanych przez Stowarzyszenie Miłośników Jarosławia w styczniu 2023 roku.

czy prahistoria lubi sie powtarza 2.pngczy prahistoria lubi sie powtarza 3.pngniebieski monochromatyczny wycigi konne konie plakat.png

Wykład prof. Sylwestra Czopka pt "Czy prehistoria lubi się powtarzać?" będzie retransmitowany przez tlewizję internetową "Pod24"

Serdecznie zapraszamy!

Zarząd SMJ

 
Życzenia Świąteczne
piątek, 16 grudnia 2022 09:54

W magiczny czas Bożego Narodzenia pragniemy złożyć moc gorących życzeń zdrowia, szczęścia oraz spokojnych chwil spędzonych w gronie rodzinnym.

Niech obecna końcówka roku budzi w Was same dobre wspomnienia i da nadzieję na kolejnych, jeszcze lepszy rok

 

Życzy
Zarząd Stowarzyszenia Miłośników Jarosławia


smj boe narodzenie.jpg

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 61

Polecamy

Naszą witrynę przegląda teraz 4 gości 
Odsłon : 583109