Aktualności
Program na marzec 2023 roku
poniedziałek, 13 marca 2023 13:04

Zapraszamy do udziału w wydarzeniach organizowanych przez Stowarzyszenie Miłośników Jarosławia w marcu 2023 roku.

Program-marzec-2023.pngProgram-marzec-2023.jpgPlakat zielony.pngplakat trzyna.png

Serdecznie zapraszamy!

Zarząd SMJ

 
Program na luty 2023 roku
poniedziałek, 13 marca 2023 13:03

Zapraszamy do udziału w wydarzeniach organizowanych przez Stowarzyszenie Miłośników Jarosławia w lutym 2023 roku.

SMJ1.png

Serdecznie zapraszamy!

Zarząd SMJ

 
Program na styczeń 2023 roku
piątek, 13 stycznia 2023 12:47

Zapraszamy do udziału w wydarzeniach organizowanych przez Stowarzyszenie Miłośników Jarosławia w styczniu 2023 roku.

czy prahistoria lubi sie powtarza 2.pngczy prahistoria lubi sie powtarza 3.pngniebieski monochromatyczny wycigi konne konie plakat.png

Wykład prof. Sylwestra Czopka pt "Czy prehistoria lubi się powtarzać?" będzie retransmitowany przez tlewizję internetową "Pod24"

Serdecznie zapraszamy!

Zarząd SMJ

 
Życzenia Świąteczne
piątek, 16 grudnia 2022 09:54

W magiczny czas Bożego Narodzenia pragniemy złożyć moc gorących życzeń zdrowia, szczęścia oraz spokojnych chwil spędzonych w gronie rodzinnym.

Niech obecna końcówka roku budzi w Was same dobre wspomnienia i da nadzieję na kolejnych, jeszcze lepszy rok

 

Życzy
Zarząd Stowarzyszenia Miłośników Jarosławia


smj boe narodzenie.jpg

 
Program na grudzień 2022 r.
piątek, 02 grudnia 2022 23:42

1 smj grudzie.jpg

 
Od Unii Lubelskiej do Umowy Warszawskiej – spotkanie autorskie
niedziela, 27 listopada 2022 12:28

25 listopada 2022 roku w siedzibie Stowarzyszenie Miłośników Jarosławia, odbyło się spotkanie autorskie poświęcone najnowszej książki prof. Bohdana Huda „Od Unii Lubelskiej do Umowy Warszawskiej: trzy eseje o historii polsko-ukraińskiej". W spotkaniu wziął także udział prof. Antoni Kamiński z Zakładu Badań Elit i Instytucji Władzy Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk, przewodniczący Akademii Dziedzictwa Kresów, a poprowadził je Piotr Zubowski, dyrektor Muzeum Kresów w Lubaczowie.

Autor, jak pisze we wstępie, zaprasza w niej Czytelników do nowej wędrówki po meandrach historii stosunków polsko-ukraińskich. Tym razem wędrówka ta wykracza poza ramy bliskich autorowi dziejów XIX i XX wieku, zatrącając także o nader ważne problemy doby wczesnonowożytnej. Prof. Hud w trzech esejach, poświęconych unii lubelskiej, długiemu wiekowi XIX, w którym Rzeczpospolita znalazła się pod zaborami, a także tzw. umowie warszawskiej, stara się zaprezentować zarówno polskim uczonym - historykom, jak i społeczeństwu polskiemu specyfikę podejścia badaczy ukraińskich do tych epizodów naszej wspólnej historii, które nie tylko dzielą, ale i zbliżają dwa sąsiednie narody.

Profesor Bohdan Hud’ jest historykiem i politologiem, profesorem Lwowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Iwana Franki, pracownikiem naukowym Instytutu Ukrainoznawstwa Narodowej Akademii Nauk Ukrainy, profesorem wizytującym Uniwersytetów Warszawskiego i Jagiellońskiego. Od wielu lat jest zaangażowany w polsko-ukraiński dialog historyczny. Jest autorem wielu artykułów i książek o relacjach polsko-ukraińskich, m.in. Ukraińcy i Polacy na Naddnieprzu, Wołyniu i w Galicji Wschodniej w XIX i pierwszej połowie XX wieku. Członek Rady Muzeum przy Muzeum Kresów w Lubaczowie.

Spotkanie było częścią odbywającej się w Jarosławiu konferencji polsko-ukraińskiej p.t: „Polsko-ukraińskie i ukraińsko-polskie współżycie w perspektywie przyszłości”.

 

2022_11_25_bh_1.jpg2022_11_25_bh_2.jpg2022_11_25_bh_3.jpg2022_11_25_bh_4.jpg

 
Audytorium Akademii Dziedzictwa Kresów p.t. „Od Unii Lubelskiej do Umowy Warszawskiej”
środa, 23 listopada 2022 19:55

 

AKADEMIA DZIEDZICTWA KRESÓW – TOWARZYSTWO KULTURY PAMIĘCI
IM. KSIĘCIA ADAMA STEFANA KARDYNAŁA SAPIEHY,
STOWARZYSZENIE MIŁOŚNIKÓW JAROSŁAWIA
oraz REGIONALNY OŚRODEK DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ w Rzeszowie

zapraszają do udziału

w

Audytorium Akademii Dziedzictwa Kresów

p.t. „Od Unii Lubelskiej do Umowy Warszawskiej”


Spotkanie odbędzie się w Jarosławiu w siedzibie Stowarzyszenia Miłośników Jarosławia, 25 listopada 2022 roku o godz. 18.00.

 

W Audytorium udział weźmie

Profesor BOHDAN HUD’

historyk i politolog, profesor Lwowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Iwana Franki, pracownik naukowy Instytutu Ukrainoznawstwa Narodowej Akademii Nauk Ukrainy. Autor wielu artykułów i książek o relacjach polsko-ukraińskich w XIX i XX wieku. Członek Rady Muzeum Kresów w Lubaczowie.

 

Ostania jego książka nosi tytuł Od Unii Lubelskiej do Umowy Warszawskiej: trzy eseje o historii polsko-ukraińskiej. Każdy z esejów poświęcony jest przełomowym okresom w historii stosunków między tymi narodami: Rzeczypospolitej po Unii Lubelskiej, epoce rozbiorów oraz okolicznościom związanym z porozumieniem Piłsudski - Petlura.

Moderatorem spotkania będzie Profesor ANTONI Z. KAMIŃSKI, politolog, przewodniczący Akademii Dziedzictwa Kresów. Spotkanie jest częścią odbywającej się w Jarosławiu konferencji polsko- ukraińskiej p.t: Polsko-ukraińskie i ukraińsko-polskie współżycie w perspektywie przyszłości.

 

 

 

 
NIEPODLEGŁA...
poniedziałek, 14 listopada 2022 14:42

 Narodowe Święto Niepodległości wyjątkowo uroczyście obchodzono Jarosławiu. 10 listopada w siedzibie Stowarzyszenia Miłośników Jarosławia młodzież z I LO im. Mikołaja Kopernika uczciła pamięć urodzonego w 1896 roku w Rzeszowie żołnierza, pieśniarza i dziennikarza Adama Kowalskiego. Uczestniczył on w pierwszej wojnie światowej w szeregach 2. kompanii rzeszowskiej Legionów Polskich, zanim jeszcze zdał maturę. Został ciężko ranny w bitwie pod Krzywopłotami. Czas dochodzenia do zdrowia wypełniły mu przygotowania do egzaminów oraz pisanie.W 1915 r. uzyskał świadectwo maturalne, wtedy też miał miejsce jego debiut poetycki. Po powrocie na front, przydzielony kolejno do Pierwszej, później do Drugiej Brygady Legionów, walczył w bitwach nad Styrem i Stochodem. Po kryzysie przysięgowym (1917) został internowany w miejscowości Chust, a następnie wcielony do armii austriackiej. Całe swoje życie poświęcił służbie dla Polski. Zmarł na emigracji w 1947 roku (Edynburg). Scenariusz programu pt. „Adam Kowalski – żołnierz i pieśniarz Niepodległej” przygotował Jakub Duda. Strona muzyczna była dziełem Tomasza Dębickiego.                                                                                                                                                                                           

 Tekst i foto: HENRYK GRYMUZA

gg1 2.jpggg2 1.jpggg3 1.jpggg4.jpggg5.jpggg6.jpg

 

 
Program na listopad 2022 r.
sobota, 12 listopada 2022 19:51

obrazek4.jpg

 
Do zobaczenia w Jarosławiu! Chodźmy na spacer
czwartek, 03 listopada 2022 21:06

 

Wyobraźmy sobie dawny Jarosław, taki sprzed 120 lat… Reprezentacyjne fasady eklektycznych i secesyjnych kamienic, zachwycające w formie detale architektoniczne, monumentalne gmachy użyteczności publicznej, ulica utrzymana w należytym porządku, pełna zieleni i przechodniów…

Dzień świąteczny… Panie w wytwornych toaletach, towarzyszący im panowie, równie eleganccy i zadbani… Suknie, parasole, kapelusze… Na jarosławskim corso tętni życie. Dzieci biegają wesoło lub oglądają z zaciekawieniem witryny sklepowe, zaaranżowane z wielkim smakiem i gustem. Dorośli idą niespiesznie, wyłapując z tłumu znajomych, kłaniając się, wymieniając uprzejmości. Spełniają cotygodniowy rytuał. Przy kawiarnianych stolikach, rozstawionych na chodniku przed kamienicą Pacaków, uwijają się kelnerzy. Woda sodowa, lody, szarlotka…

Dzień powszedni… Do Jarosławia zajechał dyliżans pocztowy. Wraz z pocztą przywiózł też pasażerów, którzy teraz zmierzają w kierunku hotelu, by odpocząć nieco po trudach podróży. Gdzieniegdzie widać przejeżdżający ulicą wóz. Chodnikiem sunie tłum, każdy podąża w swoim kierunku, by załatwić swoją sprawę. Wśród tego tłumu bez trudu można rozpoznać wiejskie kobiety, które przyjechały na targ handlować lub zrobić niezbędne sprawunki. Wyróżnia się także wojskowy w mundurze i grupa hałaśliwych chłopców w gimnazjalnych mundurkach.

Życie w Jarosławiu na przełomie XIX i XX wieku – czas, w którym Jarosław „odżył na nowo”. Miasto po okresie stagnacji znów zaczęło się rozwijać, „wyszło” poza staromiejskie mury, rozbudowało się znacznie. Wszystko za sprawą decyzji, by właśnie tu stacjonował garnizon – jeden z największych w Galicji. Wybudowano nowoczesne kompleksy koszar. Do potrzeb wojska przystosowano dawne opactwo benedyktyńskie i inne obiekty. Zjeżdżający tutaj z terenów całego cesarstwa oficerowie (często razem z całymi rodzinami) szybko stawali się częścią jarosławskiej elity i wyznaczali nowe trendy w wielu dziedzinach życia. Nastał czas prosperity. Budowano nowe kamienice, gmachy, szkoły, wytyczano ulice. Miasto żyło, a jego mieszkańcy szukali rozrywki, stałych bywalców miały kawiarnie, kasyno, sklepy…

Stowarzyszenie Miłośników Jarosławia zaprasza na spacer po Jarosławiu z przełomu wieków XIX i XX razem z najnowszą publikacją stworzoną przez członków Stowarzyszenia – przewodnikiem „Do zobaczenia w Jarosławiu!”, który powstał dzięki projektowi dofinansowanemu ze środków Województwa Podkarpackiego. W przewodniku znajdą się ciekawe teksty, zdjęcia współczesne i archiwalne, zadania do samodzielnego wykonania i mapy z trasą spaceru. Jest to pomysł na spędzenie wolnego czasu w kreatywny sposób, propozycja dla najmłodszych, ale także dla całych rodzin. Spacer zaproponowany w przewodniku zaprojektowany został w taki sposób, by umożliwić naukę poprzez zabawę oraz zdobywanie informacji samodzielnie. Daje to większą satysfakcję i ułatwia zapamiętywanie faktów

 

 

Pobierz bezpłatnie przewodnik "Do zobaczenia w Jarosławiu!"

 

Pobierz bezpłatne scenariusze zajęć edukacyjno-warsztatowych do zrealizowania w oparciu o przewodnik Do zobaczenie w Jarosławiu! Przewodnik dla dzieci… i nie tylko.

Jarosław przełomu XIX i XX wieku (I-III klasa szkoły podstawowej)
Jarosław przełomu XIX i XX wieku – drugi złoty wiek miasta (IV-VIII klasa szkoły podstawowej)
Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć (IV-VIII klasa szkoły podstawowej)


 

Realizację projektu dofinansowano z budżetu Województwa Podkarpackiego.

Publikacja powstała w ramach partnerskiego projektu Do zobaczenia w Jarosławiu! zrealizowanego
przez Stowarzyszenie Miłośników Jarosławia w partnerstwie z Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich.

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 60

Polecamy

krs

Naszą witrynę przegląda teraz 7 gości 
Odsłon : 526326