Uroczystości w Roku dr. Kazimierza Gotfrieda
wtorek, 25 czerwca 2013 11:08

24 czerwca 2013 odbyły sie uroczystości związane z obchodami Roku Kazimierza Gottfrieda w Jarosławiu, ustawionego przez Radę Miasta w Jarosławiu, Uchwałą Nr 542/L/2013 z dnia 15 kwietnia 2013 r. w sprawie ustanowienia roku 2013 „Rokiem dr. Kazimierza Gottfrieda" na terenie miasta Jarosławia. W paragrafie pierwszym czytamy:  Dla upamiętnienia przypadającej w roku 2013 r. 110. rocznicy urodzin i 40. rocznicy śmierci dra Kazimierza Gottfrieda, ogłasza się na terenie Miasta Jarosławia rok 2013 „Rokiem dr. Kazimierza Gottfrieda".

 

W programie uroczystości ujeto złożenie kwiatów i zapalenie zniczy na grobie dr. Kazimierza Gottfrieda na Starym Cmentarzu,uroczystą koncelebrowaną Mszę Świętą w Kolegiacie Jarosławskiej w 40. rocznicę śmierci Profesora oraz "Spotkanie z przeszłością" wspomnienia w gronie uczniów i sympatyków Profesora w sali parafialnej Kolegiaty.

Mszy przewodniczył JE biskup Edward Białoglowski - urodził się Rzeplinie w rodzinie rolniczej. Ukończył szkołę podstawową w rodzinnej miejscowości, liceum ogólnokształcące w Jarosławiu, po czym rozpoczął naukę na studiach filozoficzno-teologicznych w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu, obecnie po utworzeniu diecezji rzeszowskiej w 1992 został mianowany jej biskupem pomocniczym i wikariuszem generalnym. Homilię wygłosił ks. infułat Stanisław Mac.

 

 

 

 

Po Mszy św. goście i sympatycy udali sie do sali parafialnej gdzie zostaliśmy przyjęci dzięki gościnności naszego księdza proboszcza Mariana Bocho. Zebranych przywitał prezes naszego Stowarzyszenia Dariusz Jasiewicz. Wśród zaproszonych gości obecni byli: Pani Bogumiła Gotfried - Walutek - córka dr. Gottfrieda wraz z meżem,  Pan Jarosław Pagacz - przewodniczący Rady Miasta Jarosławia, Pani Bożena Łanowy  - Przewodnicząca Komiski Kultury i Sportu przy Radzia Miasta Jarosławia, Pani Prezes warszawskiego oddziału SMJ Zofia Teresa Kozłowska, oddział krakowski reprezentował Pan Stanisław Przewrocki.

W spotkaniu wzięli udział równiez Pani Maria Wolska - emerytowana polonistka, pani Marta Kurpiel - dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących im. M. Dąbrowskiej w Jarosławiu Pan Zbigniew Tabor - dyrektor ILiceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Jarosławiu. Pomysłodawcami uroczystości byli panowie Piotr Skiba i Jan Gąsior.

Podczas spotkania można było zobaczyć zdjęcia, zapoznać sie z życiorysem dr. Gotfrieda, który przedstawiła Pani Zofia Kostka - Bieńkowska.

dr Kazimierz Gottfried - historyk, nauczyciel i wychowawca wielu pokoleń młodzieży, długoletni kierownik i kustosz Muzeum w Jarosławiu, współinicjator założenia Stowarzyszenia Miłośników Jarosławia, zasłużony działacz społeczny na odcinku kulturalno-oświatowym, autor wielu prac naukowych z zakresu historii, głównie Jarosławia i jego regionu, profesor I Państwowego Gimnazjum i Liceum Męskiego w Jarosławiu.

Kazimierz Gottfried urodził się w Radymnie, dnia 9 listopada 1903 r. Ojciec jego Aleksander był urzędnikiem skarbowym. Matka, Paulina z Sawickich prowadziła dom, wychowywała jedynego syna, a udzielając gry na fortepianie początkującym uczniom zasilała nieznacznie skromny budżet rodzinny. Gdy Kazimierz ukończył 4 lata, ojciec przeniesiony został drogą awansu do urzędu skarbowego w Jarosławiu, dokąd przeprowadził się z całą rodziną. Od tego czasu życie chłopca na zawsze splotło się z tym miastem, o bogatych tradycjach historycznych. Tu uczęszczał do szkoły ludowej, następnie do 8-letniego I-go Gimnazjum Ogólnokształcącego.

Po zdaniu matury w 1923 roku studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, uzyskując stopień magistra filozofii z zakresu historii. W 1930 r. otrzymał posadę nauczyciela kontraktowego w Państwowym Seminarium Nauczycielskim w Rzeszowie. Zwolniony w 1933 r. wrócił do Jarosławia i stał się społecznym pomocnikiem ówczesnego sekretarza Magistratu, a zarazem kierownika Muzeum Miejskiego Jana Harlendera. Gromadził wraz z nim i katalogował zbiory muzealne i archiwalne, organizował wystawy, wygłaszał cykle odczytów o historii miasta. Brał udział przy urządzeniu nowej ekspozycji Muzeum czynnej od 1933 r. w "kamienicy Attawantich" z salą "lustrzaną" na II piętrze przy Rynku 5.

Jan Harlender zmarł nagle na serce w roku 1939, kiedy do bombardowanego Jarosławia zbliżały się wojska niemieckie. Opiekę nad muzeum przejął Kazimierz Gottfried. Niemcy powierzyli mu nadzór nad zbiorami powiększonymi o przeniesione księgozbiory z bibliotek klasztornych, Gwiazdy, Sokoła itp. Przez cały okres okupacji Kazimierz Gottfried zabezpieczał, katalogował i opracowywał zbiory. W lipcu 1944 jego odwaga i zimna krew uratowały archiwa miejskie. Niemcy nakazali ewakuację zbiorów do Rzeszy. Gottfried ukrył archiwum w podziemiach i w ten sposób je ocalił. Po wojnie Gottfried mianowany kierownikiem muzeum uzyskał dla niego pomieszczenia w kamienicy Orsettich.

Osobny rozdział w życiu dr Gottfrieda stanowi jego niespełna 40-letnia działalność pedagogiczna, począwszy od pierwszej posady w Rzeszowie w latach 1930-1933, następnie w Gimnazjum Kupieckim, Szkole Handlowej, wreszcie w Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącym w Jarosławiu w latach 1944-69. Dał wiele dowodów przywiązania do zawodu nauczycielskiego i młodzieży. Był pedagogiem zdobywającym szacunek uczniów nie tylko głęboką wiedzą, lecz i doskonałą metodą jej przekazywania.

Ale zarówno praca w szkole jak i w Muzeum jarosławskim nie wystarczały mu. Szczególnie wiele pracy poświęcił Stowarzyszeniu Miłośników Jarosławia, którego aktywnym członkiem Zarządu był we wszystkich kadencjach. Organizował w nim posiedzenia naukowe, na których omawiano wiele interesujących społeczeństwo tematów i problemów, m.in. związanych z przeszłością Jarosławia oraz dokumentacją współczesnych wydarzeń, przemian i rozwojem miasta.

W wyniku starań, popartych niepomyślnie brzmiącymi ekspertyzami uzyskał dr Gottfried zapewnienie kredytów i w 1965 r. przystąpił do prowadzenia generalnej odnowy muzeum. Pogarszanie się stanu zdrowia zmusiło dr Gottfrieda do złożenia dymisji i przejścia na emeryturę w 1969 r. przed zakończeniem remontu (Muzeum oddano do użytku społeczeństwa w 1973 r.). Musiał też wyjechać na Śląsk nie mogąc w Jarosławiu uzyskać mieszkania dla żony z rodziną i córki. Tam na przełomie 1969/70 r. poważnie zapadł na zdrowiu. Drugiego nawrotu choroby w 1971 r. organizm dr Gottfrieda już nie wytrzymał. Dnia 24 czerwca 1973 r. zmarł w Będzinie na Śląsku a pochowany został w Jarosławiu.

Za swą pracę odznaczony został srebrnym Krzyżem Zasługi, medalem 10-lecia PRL, odznaką Tysiąclecia Państwa Polskiego, złotą odznaką Min. Kultury i Sztuki "Za opiekę nad zabytkami", medalem krajoznawczym PTTK im. Aleksandra Janowskiego, odznaką "Zasłużonego dla rozwoju wojew. rzeszowskiego", licznymi dyplomami uznania za długoletnią pracę zawodową i społeczną.

Źródło: Biuletyn Informacyjny m. Jarosławia

 

Polecamy

krs

Naszą witrynę przegląda teraz 1 gość 
Odsłon : 554722