Sprawozdanie za 2012 |
wtorek, 09 kwietnia 2013 18:41 | |||
Sprawozdanie merytoryczne Stowarzyszenia Miłośników Jarosławia za okres 0d 01.01.2012 r. do 31.12.2012 r. Nazwa – Stowarzyszenie Miłośników Jarosławia. Siedziba – Rynek 11, 37-500 Jarosław. Gmina – Miejska Jarosław. Powiat – Jarosławski. Województwo – Podkarpackie. Data wpisu do KRS – 13.08.2002 r. Nr KRS – 0000126758. Regon – 000806329. Data nadania statutu opp. – 28.12.2005 r. Członkowie Zarządu: Dariusz Jasiewicz – Prezes Jarosław, Bogusław Ryzner – V-ce Prezes Jarosław, Tadeusz Słowik – V-ce Prezes Jarosław, Ewa Gutowska-Mołoń - Sekretarz Jarosław Grażyna Kuryłowicz Rychtyk – Skarbnik Jarosław, Zuzanna Błotnicka - członek Zarządu Jarosław Małgorzata Ciszkiewicz – członek Zarządu Jarosław . Krzysztof Chruszczyk - członek Zarządu Jarosław, Józef Gąsior -członek Zarządu Jarosław , 1. Cele statutowe:
2. Stowarzyszenie realizuje swoje cele poprzez:
- urządzanie odczytów, wykładów i wystaw na temat zagadnień urbanistycznych, historycznych i współczesnych dotyczących miasta Jarosławia i okolicy, - organizację wystaw oraz prezentację ciekawych zbiorów, - organizację spotkań z ludźmi kultury i sztuki, zasłużonych dla kraju i miasta, kombatantami, - spotkania towarzyskie z programem małych form artystycznych, w tym koncertów muzycznych, - wydawanie publikacji periodycznych i jednostkowych, poświęconych między innymi historii Jarosławia i regionu, - upowszechnianie kultury fizycznej i sportu oraz turystyki, - gromadzenie wydawnictw i dokumentacji dotyczącej miasta i regionu, - upamiętnianie miejsc walki i męczeństwa oraz osób z tym związanych. - Współpracę z krajowymi stowarzyszeniami o podobnym profilu. 3. Realizacja celów statutowych: W okresie sprawozdawczym Zarząd odbył 4 posiedzenia, podczas których podjęto następujące uchwały: 1.przyjęto 11 nowych członków do SMJ 2.skreślono na własną prośbę 2 członków SMJ, 3.Zakupiono krzesła do Wielkiej Izby 4. podjęcia czynnosci zmieżających do wydzielenia fizycznej własność pomieszczeń SMJ. 5.zamówiono tygodnik :Harito - to międzynarodowy kwartalnik, ukazujący się w wersji polsko-angielskiej, o dziedzictwie, kulturze, współczesności i przyszłości. Czasopismo koncentruje się wokół zagadnień miejsca i związanej z nim refleksji, przestrzeni i jej znaczeń, awangardy pamięci, geografii wyobraźni czy pamięci nowoczesności. Pretekstem do rozważań jest Europa Środkowa, której doświadczenie i kulturowe dylematy są tyleż specyficzne, co trafiające w sedno współczesnej debaty. Podstawowe zadania statutowe realizowane były poprzez szerzenie wiedzy o przeszłości historycznej miasta i regionu w ramach odczytów, wykładów, udostępnianie zbiorów archiwalnych i bibliotecznych uczniom i studentom wyższych uczelni oraz wydawanie publikacji. W ramach cyklicznych spotkań czwartkowych, w okresie sprawozdawczym odbyło się 45 spotkań na których prezentowane były następujące tematy:
Zarząd SMJ był współorganizatorem uroczystości, wystaw , ważnych dla życia kulturalnego Jarosławia :
W 2012 roku SMJ uhonorowało Pana Romualda Ostrowskiego byłego długoletniego Prezesa Stowarzyszenia i uchwałą Nr.6 z dnia 23 listopada 2013 zarząd podjął przez aklamację uchwałę o nadaniu Wielkiej Izbie (siedzibie SMJ) imię prezesa Romualda Ostrowskiego. Pan Romuald Ostrowski przez 23 lata pełnił funkcję prezesa i wpisał się w niezwykły sposób w historię Stowarzyszenia. Odsłonięto tablicę pamiątkową .Tablicę poświęcił ks. Marian Bocho proboszcz Kolegiaty Jarosławskiej W roku 2012 obchodziliśmy czterechsetna rocznica śmierci Piotra Skargi polskiego jezuity, teologa i kaznodziei .Stowarzyszenie przeprowadziło spotkania w Wielkiej Izbie dotyczące tej rocznicy: Ks. dr. Kazimierz Leń wygłosił wykład „Piotr Skarga-jezuita, pisarz , kaznodzieja i działacz społeczny. Na dziedzińcu Kolegiaty Bożego Ciała wystąpił zespół teatralny wizji i ruchu „Magapar" pani Barbary Thieme ze spektaklem pt. „Droga" nawiązującym do życia i twórczości ks. Piotra Skargi. SMJ wydrukowało okolicznościowe plakaty informacyjne . Do ważnych jubileuszy należał podwójny jubileusz związany z jarosławską kolegiatą ochodzono go 13 maja w 150 rocznicę ocalenia z pożaru obrazu Matki Boskiej Śnieżnej Uczestniczono w licznych spotkaniach m.in. spotkaniu z warszawskim oddziałem SMJ, na spotkaniu opłatkowym w Krakowie. U Rektora prof. Wacława Wierzbieńca odbyło się spotkanie z gośćmi ze Wspólnoty Polskiej z Jaworowa. Kwesta na rzecz renowacji i konserwacji zabytków Starego i Nowego Cmentarza. W tym roku także kwesta na ratowanie nagrobków polskich w Jaworowie. Odbyło się spotkanie z pracownikami Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie „Próba zdefiniowania roli kultury w rozwoju miasta Jarosławia"
Nie udało się wydanie książki „Kaszyce 7.03.1943 roku Rokietnica, Czelatyce Kidałowice autorstwa Jerzego Emila Wielgosza. Nie udało się wyegzekwować systemu monitoringu na Cmentarzu Starym w Jarosławiu. Zarząd SMJ pozytywnie ustosunkował się do propozycji komitetu redakcyjnego „Acta Medica" w osobie pana doc. Sobockiego włożenia tego naukowego periodyku w struktury SMJ i nadania mu nowej chwalebnej nazwy „Acta Medica Jaroslawiensis". Przez cały okres sprawozdawczy, członkowie Zarządu, obok członków zwyczajnych SMJ, pełnili trzygodzinne dyżury w ramach środowych „drzwi otwartych". Realizacja zadań statutowych wyrażała się również w systematycznej współpracy Zarządu SMJ z Wydziałem Kultury, Turystyki i Promocji Miasta oraz Wydziałem Edukacji i Kultury Fizycznej Urzędu Miasta Jarosławia, jarosławskim Muzeum, Miejskim Ośrodkiem Kultury, Miejską Biblioteką Publiczną, Państwową Szkołą Muzyczną, Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych, Komendą Hufca ZHP, Centrum Kulturalnym w Przemyślu, a także z Jarosławskim Stowarzyszeniem Przewodników i Pilotów Wycieczek i innymi organizacjami.
|
Polecamy
Naszą witrynę przegląda teraz 7 gościOdsłon : 583105